Salgın Cumhuriyetçi Parti Kongresi'ni Florida'da Yapmaya İzin Verecek Mi?

Amerika’da Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi öncesinde gerçekleşecek Cumhuriyetçi Parti kongresinin salgın nedeniyle Florida’da yapılıp yapılamayacağı tartışılıyor

Salgın Cumhuriyetçi Parti Kongresi'ni Florida'da Yapmaya İzin Verecek Mi?
06 Temmuz 2020 - 14:00

Amerika’da Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi öncesinde gerçekleşecek Cumhuriyetçi Parti kongresinin salgın nedeniyle Florida’da yapılıp yapılamayacağı tartışılıyor.

Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili, Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kongresi’nin önümüzdeki ay Florida eyaletinin Jacksonville şehrinde yapılmasının güvenli olup olmayacağının şu aşamada belli olmadığını söyledi.

Florida eyaleti Amerika’da son dönemde Corona virüsü vakalarının rekor düzeyde artış gösterdiği yerlerden biri durumunda. Jacksonville şehri de en çok artış görülen yerlerden biri olarak biliniyor. Kongre 7 hafta sonra bu şehirde yapılacak.

CNN televizyonunda bir yayına katılan İlaç ve Gıda Daire Yetkilisi Stephen Hahn “Bu söyleyemek için henüz çok erken. Salgının Florida ve Amerika’daki herhangi bir noktada nasıl ilerleyeceğini görmemiz gerekiyor” dedi. Hahn ayrıca Başkan Donald Trump’ın, Corona virüsü vakalarının yüzde 99’unun zararsız olduğu tespitini doğrulayamayacağını da belirtti.

Cumhuriyetçi partinin kongresi aslen Charlotte şehrinde yapılacaktı ancak Kuzey Carolina’nın Demokrat partili Valisi Roy Cooper, salgın nedeniyle buna müsade edemeyeceklerini söyleyince trump yönetimi kongreyi Jacksonville şehrine taşımaya karar verdi.

Jacksonville şehrinde de vaka sayılarının artmasıyla birlikte Cumhuriyetçi Belediye Başkanı Lenny Curry halktan sokağa çıkarken maske takmalarını talep etti.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkede artan vaka sayılarına rağmen düzenlediği mitinglerde sosyal mesafe ve maske takılması zorunluluğu uygulamıyor.

ABD Başkanı Trump, son olarak Bağımsızlık Günü kutlamalarında yaptığı konuşmada da vakaların yüzde 99’unun zararsız olduğunu iddia etti. Trump ayrıca Amerika’nın dünyada en çok vaka görülen ülke olmasını ülkede yapılan test sayısına bağlıyor.

Hahn Trump’ın zararsız tespiti konusunda da “Buna doğru ya da yanlış demeyeceğim. Ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Vaka sayılarında artışlar var. Bu gelgiti engellemek adına birşeyler yapmalıyız” dedi.

Bu haber 124 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum