Moderna'nın aşısı tüm koronavirüs mutasyonlarını yendi

ABD'li ilaç şirketi Moderna, Covid-19'a karşı geliştirilen aşının İngiltere ve Güney Afrika'da bulunan virüsün mutasyona uğramış yeni türüne karşı etkili olduğunu açıkladı.

Moderna'nın aşısı tüm koronavirüs mutasyonlarını yendi
26 Ocak 2021 - 08:16

Koronavirüs salgınında virüsün yeni türü nedeniyle birden çok yurtde salgının kontrolden çıkması üzerine aşı şirketleri geliştirdikleri aşıları yeni türe karşı test etmeye başladı.

ABD'li ilaç şirketi Moderna tarafından yapılan bildirimda, Covid-19'a karşı geliştirilen aşının yapılan laboratuvar testlerinde İngiltere ve Güney Afrika'da bulunan virüsün yeni türüne karşı etkili olduğu ve aşının virüsü nötralize edici antikorlar ürettiği bildirildi.

Şirket, geliştirdikleri aşının iki dozluk uygulama ile bugüne kadar dünya çapında tespit edilen tüm türlere karşı koruyucu olmasının beklendiğini açıkladı.

Moderna Covid vaccine appears to work against UK and South African variants of the virus, the company’s scientists say https://t.co/oK3sB1lKab

— BBC Breaking News (@BBCBreaking) January 25, 2021

Moderna, yapılan çalışmalar ile aşının yeni türe ve gelecekte ortaya çıkabilecek türlere karşı etkili olup olmayacağını anlamak için klinik öncesi çalışmalarda Güney Afrika'daki türe karşı bir aşı güçlendiricinin test edileceğini ifade etti.

Virüsler sürekli olarak mutasyona uğramasına rağmen bilim insanları İngiltere ve Güney Afrika'da keşfedilen Covid-19 mutasyonlardan endişe duyuyor.

Mutasyonun, virüsün temel işlevlerini değiştirebileceğine inanılıyor.

KAYNAK : İHA
Bu haber 76 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum