Merkez Bankası politika faizini %11,25'e indirdi

Merkez Bankası yaptığı açıklamada bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 75 baz puan indirerek %12 ’den %11,25 ’e indirdi.

Merkez Bankası politika faizini %11,25'e indirdi
17 Ocak 2020 - 00:04 - Güncelleme: 17 Ocak 2020 - 00:08

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yaptığı duyuruda bir hafta vadeli olarak repo ihale faiz oranını (politika faizi) 75 baz puan indirerek %12 ’den %11,25 ’e düşürdü. 

TCMB 'nin faiz oranları ile ilgili yaptığı duyuruda, PPK ’nın Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanarak politika faiz oranını %12 ’den %11,25 ’e düşürülmesine karar verildiği açıklandı. 

Yapılan duyuruda, son dönemi kapsayan verilerin iktisadi faaliyette toparlanma durumunun devam ettiğini gösterdiği söylendi. 

İktisadi faaliyetlerin sektörel yayılımındaki yukarı yönlü grafiğinin devam etmekle beraber yatırımların ise zayıf seyrine devam ettiği belirtilen duyuruda, şunlar paylaşıldı:

“Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır. Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi beklenmektedir.

Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve küresel enflasyonun düşük düzeyi gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentileri güçlendirmektedir. Mevcut küresel finansal koşullar ve son dönemde küresel ticarete ilişkin beklentilerdeki kısmi iyileşme gelişen ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemektedir. Bununla birlikte, korumacılık önlemlerinin, küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin ve jeopolitik gelişmelerin sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.” 

“Mevcut para politikası duruşu hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumunu korudu”


Yapılan açıklamada enflasyon görünümündeki iyi yönlü hareketin devam ettiği, enflasyon beklentilerindeki genele yayılan düzelmenin ise devam ettiği belirtildi.

Ayrıca duyuruda enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerde görülen iyileşmenin ülke risk primindeki düşüşe katkı sağladığı ve maliyet unsurlarında yer alan baskıların sınırlanmasına ise katkıda bulunduğu belirtildi. Ayrıca bunun yanı sıra döviz kuru, üretici fiyatlarındaki gelişmelere ve iç talep koşulları bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin ise eğilimlerinin ılımlı olarak seyrettiği belirtildi.

Yapılan duyuruda, enflasyonda meydana gelen düşüş seyrinin yıl sonu tahminleriyle büyük oranda uyumlu olduğu ifade edildi.

Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 'nun, enflasyon görünümüne etki eden bütün unsurları göz önünde bulundurarak, politika faizinde ölçülü bir şekilde bir indirimin yapılmasına karar verildiği duyuruda şu ifadeler yer aldı:

“Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumunu koruduğu değerlendirilmektedir. Para Politikası Kurulu, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.”

Açıklanacak her türlü yeni haberin ve verinin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 'nun geleceğe yönelik olarak izlediği politika duruşunu değiştirmesine sebep olabileceği önemle belirtilen duyuruda, yapılan Para Politikası Kurulu 'nun toplantı özetinin ise beş iş günü içerisinde yayımlanacağı ifade edildi.

Bu haber 178 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum