MEB, Türkçe 'de Öğrencilerin Dört Becerisini Ölçtü

MEB, ilk kez gerçekleştirilen ve öğrencilerin Türkçede okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini uluslararası standartlarda ölçebilmek için yapılan “Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı”nın pilot çalışmasının rapor sonuçlarını açıklandı.

MEB, Türkçe 'de Öğrencilerin Dört Becerisini Ölçtü
21 Ocak 2020 - 02:43

MEB, ilk kez gerçekleştirilen ve öğrencilerin Türkçede okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini uluslararası standartlarda ölçebilmek için yapılan “Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı”nın pilot çalışmasının rapor sonuçlarını açıklandı.

Bu çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda herhangi bir puanlama sistemi kullanılmadan öğrencilerin dil becerilerinin değerlendirilebilmesi hedef olarak belirlendi. Bakanlık bu amaç için, Türkçede dört temel dil becerisinin ölçülebilmesine odaklanan ilk bilgisayar tabanlı uygulamayı gerçekleştirmiş oldu. 

Öğrencilerin Türkçede okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini uluslararası standartlarda ölçebilmek için 2019 yılında uygulanan “Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı” pilot çalışmasının sonuçlarını bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden açıklandı.

Öğrencilerin bu dört dil becerisini uluslararası standartlara uygun bir şekilde ölçülebilmesi için Ankara, İstanbul, Konya, Antalya, Kütahya, Muğla, Adıyaman, Samsun, Erzurum, Trabzon, Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa, Denizli ve Aydın olmak üzere toplam 15 ilde dil laboratuvarları kuruldu.

Bu laboratuvarlar ses kaydı yapabilen kulaklıklara sahip bilgisayarlar, dış sesleri yalıtma özelliği olan ve sınav kabinleri ile donatıldı. Sınav uygulaması sırasında kullanılan yazılım da MEB bünyesinde geliştirildi.

Okuma, yazma, dinleme ve konuşma alanlarında hangi öğrenci yeteneklerinin ne şekilde değerlendirileceğini belirleyebilmek için bazı çalıştaylar da yapıldı. Bu çalıştaylarda akademisyenler, değişik sınıf seviyelerinde eğitim veren ölçme değerlendirme uzmanları ve Türkçe alan uzmanları Türkçe 'de dört dil becerisinin nasıl değerlendirileceğini birlikte şekillendirdiler.

Sınav uygulaması bilgisayar tabanlı olarak gerçekleştirildiBu uygulama için belirlenen pilot çalışmaya 15 farklı şehirden 1500 ’den fazla 7. sınıf öğrencisi katıldı. Uygulanan tüm alt testler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen yazılım aracılığı ile bilgisayarda uygulandı. Uygulanan sınav yazılımında, öğrencilere istediklerinde soruyu cevaplamadan geçme, cevap değiştirme ve soruya atlama gibi seçenekler de sunuldu. Uygulamada toplam dört alt test uygulandı. Bu test için öğrencilere 130 dakika cevaplama süresi tanındı.

Okuma ve dinleme alt testleri, çoktan seçmeli sorular arasından oluşturuldu. Konuşma ve yazma alt testlerinde ise öğrencilere kendi cevaplarını oluşturmaları gereken bazı görevler sunuldu. Uygulanan yazma testinde öğrencilerden paragraf, cümle ve birkaç paragraftan oluşan metinleri yazmaları istendi. Uygulanan konuşma alt testinde ise öğrencilerden bir nesneyi veya kişiyi tanıtmaları ve çok aşamalı bir süreci anlatmaları istendi.

Yapılan pilot çalışmanın sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı 'nin dört dil becerisini değerlendiren sınavlar, geliştirme yeterliği kazanması için detaylı olarak incelemeden geçti. Yapılan araştırmanın pilot çalışma sonuçları ise “Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı: Pilot Çalışma Sonuçları” başlığı ile yayımladı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ’in yürütücülüğünü yaptığı Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları serisinin 11. raporu olan bu çalışma Amine Canıdemir, Emine Eroğlu, Dr. H. Eren Suna, Ümare Altun ve Dr. Hande Tanberkan tarafından hazırlandı.

Pilot çalışmada çıkan sonuçlara göre, öğrencilerin en başarılı olduğu dil becerisi ise konuşma alanında oldu. Dinleme ve okuma becerilerinde öğrenciler orta düzeyde başarı gösterdiler. En düşük başarıyı ise öğrenciler yazma becerisinde gösterdi. Elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin konuşma becerilerinin diğer alanlara göre daha yüksek seviyede olduğunu ortaya çıktı.

Yapılan bu çalışmada öğrencilerin cinsiyeti, anne ve babalarının eğitim düzeyleri ve okul öncesi eğitim alma durumuna göre dil becerisi puanlarının ne şekilde değiştiği de incelendi. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre tüm dil becerilerinde daha yüksek başarı gösterdikleri ortaya çıktı. Okul öncesi eğitim alan öğrencilerin ise konuşma dışındaki diğer becerilerde okul öncesi eğitim almayan öğrencilere göre daha başarılı oldukları görüldü. Öğrencilerin anne ve babalarının eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin de tüm dil becerilerinde performanslarının daha da arttığı tespit edildi.

Bu haber 225 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum