İletişim Fakülteleri 'Gelecek 100 Yılın Habercileri' Projesini Değerlendirdi

Birtakım üniversitelerin iletişim fakültesi akademisyenleri ve dekanları, iletişim fakültesi öğrencileri tarafından yürütülen çalışmalarının yayımlanacağı “Gelecek 100 Yılın Habercileri” isimli projeyi değerlendirdiler.

İletişim Fakülteleri 'Gelecek 100 Yılın Habercileri' Projesini Değerlendirdi
27 Ocak 2020 - 23:35

Birtakım üniversitelerin iletişim fakültesi akademisyenleri ve dekanları, iletişim fakültesi öğrencileri tarafından yürütülen çalışmalarının yayımlanacağı “Gelecek 100 Yılın Habercileri” isimli projeyi değerlendirdiler.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun, bu projenin, iletişim fakülteleri için ne kadar önemli olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

"Biz, Türkiye’de alanda 4 yıllık eğitim veren ilk kurum olmamıza, özellikle uygulamalı eğitim konusunda pek çok imkanımız olmasına rağmen genç arkadaşlara becerilerini geliştirecek uygulama ortamları sunmak konusunda yetersiz kalabiliyoruz. Anadolu Ajansının bu projesi özellikle gazetecilik alanında, habercilik alanında eğitim gören ve bu alanda kendine kariyer hedefleyen genç arkadaşlar için çok önemli bir kendini gösterme fırsatı yaratacak. Üniversite eğitim süreci giderek mezunlarına bir beceri kazandırma süreci olarak da görülüyor. Daha önce daha çok entelektüel kapasiteyi artırmaya dönüktü.

Bununla beraber entelektüel kapasiteyi artırmaya dönük faaliyetlerin yanı sıra mezunlarına üniversite dışında özellikle istihdam sürecinde katkı sağlayacak beceriler kazandıran üniversiteler ön plana çıkmaya başladı. Bu anlamda iletişim fakültelerinin önemli bir ihtiyacını giderecek bir çalışma. Umarım Anadolu Ajansı, başvuru ve kısıtlı bir sürede yürütüleceği düşünülen çalışmanın sürekli hale gelmesini sağlayacak mekanizmaları da üretir. Çünkü sadece bir haber kurumu olmanın ötesinde aynı zamanda bir eğitim kurumu hüviyetini oluşturduğunu biliyorum. Bu çerçevede genç arkadaşların yetişmesine önemli katkı sağlayacak."

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör ise üniversitelerin verdiği iletişim eğitimi ile birlikte medya ve gazetecilik sektörüne insan yetiştirmeye çalıştığını, fakat bu sürecin iş birliği halinde başarılı olabileceğini belirterek, "İletişim fakültelerinde uygulanan müfredatın çıktılarını paydaşlarımızla görüp değerlendirmek açısından Anadolu Ajansının bu projesi önemli bir değerlendirme platformu oluşturacaktır. Öğrencilerimizin ürünlerinin Ajans tarafından değerlendirilmesi, bizlerin de vermekte olduğumuz eğitim öğretimin sonuçlarını görmemiz açısından katkı sağlayacaktır" dedi.

Ayrıca Güngör, proje ile beraber medya sektörünün iletişim fakülteleri ile daha da yakınlaşmasını sağlayacağının belirterek şunları söyledi:

“Medya sektöründe görev yapmakta olan gazetecilerin bir görevi de gazetecilik mesleğinin devamlılığını sağlayacak gençler yetiştirmek ve mesleğe kazandırmaktır. Bu yanıyla da söz konusu proje önemli bir destek alan olabilir. Gazetecilik mesleği, gelişen teknolojilerle birlikte sürekli değişen ve dönüşen bir meslektir. Bu nedenle de iletişim eğitimi görmekte olan gençlerin ve onlara eğitim vermekte olan öğreticilerin bu eğitim öğretim sürecini sektörle iş birliği halinde götürmeleri, yeniliklerin uygulanması ve yeni teknolojileri kullanım becerisinin güçlendirilmesi açısından da önemlidir. Her meslekte olduğu gibi gazetecilikte de meslekte ilerlemiş insanlarla mesleğe henüz adım atmakta olan gençlerin birbirlerinden öğrenecekleri çok şey var. Bunun için de meslekte ilerlemiş kişilerin ve mesleğe aday gençlerin bilgi ve deneyim paylaşımı gazeteciliğin ileriye götürülmesi açısından büyük önem taşımaktadır.”

“Önemli bir girişim”Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İrfan Paçacı, ülkemizde bulunan üniversitelerdeki iletişim fakültelerinde eğitim gören öğrencileri teşvik ederek öğrencilerin hazırladıkları özgün çalışmalarını bu sayede daha büyük duyurmalarını sağlayabilmek için oluşturulan "Gelecek 100 Yılın Habercileri" projesini çok önemli bir girişim olarak değerlendiklerini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan ise genç gazeteci adayı olan öğrencileri bu kapsamda teşvik etmek hedefiyle geliştirilen "Gelecek 100 Yılın Habercileri" projesini desteklediğini belirterek, "Hepimizin de bildiği gibi Anadolu Ajansı, Kurtuluş Savaşı sırasında bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleri ile kuruldu ve kuruluş amacı da Türk Kurtuluş Savaşı mücadelesini dünyaya duyurmaktı. 100. yıl kutlamaları çerçevesinde Anadolu Ajansının her iletişim fakültesinden öğrencilerin haberini yayımlayacak olması, öğrenciler için de unutulmaz bir anı olacak. Tüm iletişim fakültelerinin bu projeye destek olacaklarını ve öğrencilerini katılım için teşvik edeceklerini umuyorum" dedi.

Bu haber 181 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum