Diploma denklik işlemleri elektronik ortama taşındı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, diploma denklik işlemlerinin artık elektronik ortamda gerçekleştirilmesine imkan sağlandığını belirtti.

Diploma denklik işlemleri elektronik ortama taşındı
14 Ocak 2020 - 03:27

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir otelde gerçekleştirilen “E-Denklik Modülü” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bakanlık olarak zamana ayak uydurarak gereken atılımları atmayı görev bildiklerini ifade etti. 

Tüm iş ve işlemin otomasyona yönelmesinde, tüm uygulamanın robotik uygulamalarla birlikte, makine öğrenmesiyle, yapay zekayla ilişkilendirilmesine önem verdiklerini belirten Selçuk, bu konuda denkliğin yanı sıra MEB’in bütün süreçleriyle de ilgili benzer çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Selçuk, yurt dışından Türkiye’ye gelerek eğitim alan kişilerin diploma denklik işlemlerinin kağıt üzerinde ele alınmasının bazı dezavantajları olduğunu belirtti ve işleri yavaşlatan, hatalara neden olan bu durumun önüne geçmek için “e-Denklik” modülünü faaliyete geçirdiklerini söyledi.

Selçuk, E-Denklik’in pedagojik bir kavram olduğunu dile getirdi ve “Denklik kavramının kendi tekamülü içinde yeniden ele alınmasında fayda var. Önümüzdeki süreçte nasıl bütün bu işlemleri, e-Devlet’le, e-Okul’la ve diğer bileşenlerle birleştireceksek denklik kavramının yenilenmesi anlamında çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Bakanlık olarak tim projeleri önce pilotlamaya çalıştıklarını ifade eden Selçuk, şöyle devam etti:

“E-Denklik çalışmasının pilot süreçlerini yürüttük. 250 binin üzerinde nüfusu olan 86 ilçe merkezinde ve yurt dışında 43 eğitim müşavirliğimizde ve 81 ilimizde diploma denklik işlemlerini artık elektronik ortamda yürütme imkanına sahibiz. Denklik başvurusunda bulunanlar, kendi seçtikleri denklik merkezlerinde bu işlemleri çok rahat yaptırabilirler. Buradaki randevu sistemi ve karekod sistemi, bu işlemlerin kolaylaştırılmasına hizmet edecek.”

Selçuk, eğitim sistemin gün geçtikçe dijital tabanlı bir veri yönetim sistemi ile desteklenmesi gerektiği ve veriye dayalı politikaların geliştirilmesi için hazır bir veri setinin oluşturulması yönünde çalıştıklarını belirterek böylelikle eğitimin kalitesinin de artmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Çağın gereği ve zamana uymak için yapay zeka, makine öğrenmesi ve otomasyona önem verdiklerini ifade eden Selçuk, “Zamanı gelmiştir, Türkiye, artık eğitim sistemini dünya standartlarında yazılım altyapısıyla ve bir dijital sistematikte yürütmekte kararlıdır. Bu konuda da çok hızlı adımlar atıyoruz. Bunu sadece bürokrasinin hızlandırılması ya da iyileştirilmesi anlamında değil, bir anlamda eğitimin kalitesiyle de ilişkilendirerek yapıyoruz” diye konuştu.

Selçuk, Türk eğitim sisteminin 2023 vizyonu doğrultusunda UNICEF ile beraber ortak çalışmalar gerçekleştirdiğine işaret eden Selçuk, nihayetinde sistemin uluslararası standartlarda gelişme göstermesi konusunda da çok güzel gelişmeler olduğuna dikkati çekti.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez ise e-Denklik sistemini ile beraber daha önce yaşanan başvuru merkezlerindeki yığılmaların da artık önüne geçilerek iş gücü kaybının ortadan kaldırılacağını belirtti.

Dönmez ayrıca Karekod uygulaması ile birlikte denklik işlemlerindeki belgelerin güvenliğinin de sağlanacağını belirterek dijital ortamda bir arşiv oluşturdukları söyledi.

Başvurular, edenklik.meb.gov.tr adresinden yapılacakTalim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından UNICEF’in katkılar ile birlikte E-Denklik modülü, 2020 yılının ilk yenilikçi icraatlarından birisi olarak uygulamaya konuldu.

Denklik işlemlerinde başvurular, “edenklik.meb.gov.tr” adresi üzerinden yapılacak ve ilgili sayfadan “online başvuru” bölümündeki işlem basamakları takip edildikten sonra mevcut öğrenim belgelerinin sisteme yüklenmesi yapılacak. Böylelikle denklik için başvuruda bulunan kişiler, kendi seçtikleri denklik merkezi, randevu saati ve tarihinde ekledikleri belgelerin orijinalleri ile beraber denklik merkezine giderek işlemlerini en kısa sürede yapabilecekler.

Son yıllardaki savaş ve benzeri bazı sebeplerle çoğunluğunu Suriyeli mültecilerin oluşturduğu nüfusun artışı ve nitelikli eğitim arayışının daha da önem kazanması gibi nedenlerle Türkiye ’deki ortaöğretim ve yükseköğretim kurumları, yurt dışından gelen yabancı öğrenciler için de cazip duruma dönüştü. Bu sebeple uluslararası öğrenci sayıları, geçmiş yıllara göre ciddi bir artış gösterdi ve böylelikle denklik talepleri de yükseldi.

E-Denklik modülü ile birlikte, denklik merkezlerinde oluşabilecek yoğunlukların önlenmesi, işlemlerin daha da hızlandırılması, belgelerin elektronik ortamda arşivlenmesi, duyurular aracılığı ile hem başvuruda bulunan kişilerin hem de denklik merkezlerinin aynı anda bilgi sahibi olabilmesi ve üniversitelerin kayıt dönemleri gibi 
daha yoğun geçen dönemlerde bile denklik işlemlerinin sağlıklı, güvenilir ve sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Bu haber 269 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum